alexuslob (alexuslob) wrote,
alexuslob
alexuslob

Литовская Orshanica

Dokumentinis filmas apie Oršos mūšį

Pernai Oršos mūšio 500 metų jubiliejus buvo minimas ypatingomis sąlygomis – 1514 m. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenės laimėta pergalė, kuri sulaikė Rusijos agresiją, priminė 500-ųjų jos metinių aktualijas, nes atsinaujino Rusijos ekspansija Vakarų kryptimi.
Oršos mūšis sustabdė Rusiją ties lemtinga riba. Nors 1514-aisiais nusistovėjusią LDK sieną Rusijai pavyko peržengti XVII–XVIII a., bet tai jau buvo tik laikinas laimėjimas: į vakarus nuo 1514-aisiais nusistovėjusios linijos Rusijai nebepavyko įtvirtinti savo tapatybės gyventojų galvose. Šių teritorijų skirtingumas išryškėjo 1918-aisiais, kai buvusioje LDK teritorijoje kūrėsi nepriklausomos Lietuvos, Baltarusijos ir Ukrainos valstybės, o galutinai politiškai buvo įtvirtintas 1991-aisiais, žlugus Sovietų Sąjungai.
Nenuostabu, kad ši pergalė pernai buvo paminėta visose trijose 1514-ųjų LDK teritorijoje susikūrusiose valstybėse, įskaitant ir oficialiai prorusišką Baltarusiją. Visose jose buvo išleistos ir atminimo monetos (Baltarusijoje moneta dedikuota ne pačiam mūšiui, o jo vadui Konstantinui Ostrogiškiui). Savo ruožtu Rusijos istorikai deda pastangas, siekdami sumenkinti Oršos mūšio reikšmę (būdingas pavyzdys – Rusijos istoriko Aleksejaus Lobino straipsniai ir monografija).
Vienu iš šio mūšio atgarsių galima laikyti ir jau šiemet pasirodžiusį studijos „Baltų Atlantida“ ir režisieriaus Sauliaus Noviko sukurtą televizijos dokumentinį filmą „Mūšis, pakeitęs istoriją. Orša“.
Filme Oršos mūšis pristatomas per karybos istoriko Valdo Rakučio pasakojimą. Pirmojoje dalyje „Karyba atnešusi pergalę“ pristatytas mūšio politinis ir karybos istorijos kontekstas. Antroji dalis „Orša. Įvykiai ir skaičiai“ skirta karo kasdienybei, mūšio vietai, statistikai, pačiai mūšio eigai.

Жаль, литовский я не понимаю....
Tags: orsha anno domini mdxiv, Решил своим долгом обозначить, где перемога?
Subscribe

  • Новые источники

    Неожиданно (так получилось) удалось сфотографировать более 80 дел Пушкарского приказа (в свое время часть из них я в 1996-2003 гг выписывал вручную).…

  • Парадокс

    Вот поразительно. В век цифровизации архивные дела XV-XVII вв. становятся все более доступными - вплоть до того, что их можно смотреть он-лайн, даже…

  • Забавно

    Просматривая архивные описи по одной своей теме (по бомбардологии или по русско-шведской войне 1656-1658 гг) неожиданно и совершенно случайно…

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your reply will be screened

    Your IP address will be recorded 

  • 6 comments