alexuslob (alexuslob) wrote,
alexuslob
alexuslob

Литовская Orshanica-2

Прислали ссылку на статью в "Тетрадях независимости" (Nepriklausomybės sąsiuviniai), статья литовского историка Манвидаса Виткунаса о "памяти исторических наций" и битве под Оршей. (с 68 стр.) , где раздается "всем сестрам по серьге" (русским, полякам, литовцам, украинцам и белорусам)
Критика в адрес штатного фальсификатора (начал за здравие, закончил за упокой )))):
Aleksejus Lobinas, neabejotinai vienas iš giliausiai pažvelgusių į Oršos mūšio problematiką, dirbęs su istoriniais šaltiniais, parengęs nemažai mokslinių straipsnių ir monografiją apie šį mūšį, žurnalo „Rodina“ puslapiuose įnirtingai neigia daugelio lietuvių, lenkų, baltarusių istorikų esą pernelyg sureikšmintą Oršos mūšio svarbą, kuris „esą išgelbėjo Lietuvą nuo maskvėnų antplūdžio“. A. Lobino teigimu, šiose kautynėse LDK pasiekė taktinę pergalę, tačiau jos rezultatai buvo nereikšmingi (Lietuva susigrąžino vos kelias pasienio tvirtoves bei miestus, neatgavo Smolensko, maskvėnai jau netrukus vėl pradėjo puldinėti rytinius LDK pakraščius). A. Lobinas kritikuoja Oršos mūšį svarbia LDK pergale laikančius kolegas ir čia pat pažeria faktų, kad jau netrukus po mūšio maskvėnai vėl ėmėsi puldinėti Lietuvos pasienį (suprask, LDK nesustabdė Maskvos). Tačiau A. Lobinas kažkodėl nenori matyti kito akivaizdaus dalyko – jei prie Oršos K. Ostrogiškio vadovaujamos pajėgos būtų buvusios sutriuškintos,Vasilijus III būtų turėjęs galimybę ne tik „kramsnoti“ Lietuvos pasienį, bet ir rengti platų puolimą gilyn į LDK teritoriją, atplėšti nuo Lietuvos kur kas daugiau žemių, ne vien tik Smolenską. A. Lobinas pateikia ir kitų ganėtinai kontraversiškų 1514 m. karinės kampanijos vertinimų. Pavyzdžiui, Žygimanto Senojo bandymus po mūšio atsiimti Smolenską jis vadina „avantiūra“, nors vargu ar taip galima vertinti bandymą susigrąžinti priešo ką tik užimtą valstybės dalį".

Автор густо все замесил с политикой, а об историографии Оршанской перемоги знает поверхностно, поэтому и перемешал ее также с публицистикой :)
Tags: orsha anno domini mdxiv, а где зрада?, где перемога?, жизненное
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 25 comments