Вот какие подробности проявляются в польских источниках:
"Którzy wszedłszy w ziemię moskiewską wielką szkodę wszędzie działali i aż o Psków się oparli, zkąd się wracając szli pod Opoczkę, zamek na górze nad rzeką dosyć obronny, gdzie zaraz dwoją straż moskiewską pogromili. Moskwa między wodami się położyła, aby ku potykaniu z naszymi nieprzychodziło. Przetoż naszy (acz niebarzo w strzelbę byli opatrzeni) Opoczkę obiegli, także dziury nieuczyniwszy puścili do szturmu; co bacząc Moskwa dali im pokój, aż przyszli pod parkan, i tam dopiero z blanków poczną na nie strzelać i drzewa walić tak, iż tam naszych niemało pobito. Co bacząc Swierczowski uczynił odwrót, któremu za złe miano, że tak marnie sobie począł, który acz był człek rycerski i sprawny, ale podobno więcej do polnej bitwy a niż do dobywania zamków. Tamże u tego szturmu Andrzejowi Boratyńskiemu herbu Korczak kamieniem z zamku ramie i z ręką utrącono, którego drabi porwawszy do obozu odnieśli. Umarł potem w Wiluie wygoiwszy się. O którym to powiadają, że mógł bydź zdrów, by był wiarę małżonce swej chciał złamać, ale wolał umrzeć a niż to uczynić, chociaż go doktorowie do tego namawiali. Ciało jego Jan Boratyński brat odwiózł do Przemyśla i tamże go u ś. Jana pochował, a potem sam się zasię do wojska pospieszył."
Анжей Боратыньский (в источниках он же Буратинский, Баратинский) был лихим воином - вспомним, что он со своими кавалеристами наемниками был под Оршей 1514.
Я что подумал - а не может быть, что Sokol у Томицкого, "воевода Сокол лядской рати" псковской летописи и Анжей Боратыньский герба Корчак - одно лицо? Может у него прозвиже было Сокол?
